Найбільш типовими «помилками вибору» професії за опитуваннями на біржах праці, є:

  • «Романтична» або «інтелігентна» професія. На жаль, виявляється, що для успішної реалізації себе в професіях такого роду доводиться здійснювати масу рутинних, неромантичних та іноді навіть неінтелігентних дій. Зворотний бік медалі відкрився, так би мовити. Відчуття, що без нахабної самореклами ти нікому не потрібний. Образа і біль від того, що обставини не дозволяють реалізувати себе. Типовий приклад: щорічно один тільки ВДІК випускає кількадесят кінорежисерів. Імена кінорежисерів, творіння яких доходять до глядача, можна перерахувати по пальцях. Як почувається решта? Можливо, вони могли б зняти не менш талановите кіно, але ми про це не дізнаємося...
  • «Модна професія». Величезний ризик того, що через деякий час спостерігатиметься надлишок зовсім не щасливих володарів цієї професії, а отже, безробіття і жорстка конкуренція. Закон маятника: різкий підйом — передвісник спаду. Фізики, інженери шістдесятих, економісти дев'яностих — досить багато похмурих прикладів нелегких доль.
  • «Професія, що обіцяє «великі гроші»». Виявляється, що не тільки щось обіцяє, але й вимагає чимало: скаженої працездатності, ризику, товстошкірої невразливості й готовності відмовитися від багатьох інших важливих для людини речей. Наприклад, біржові гравці мусять постійно тримати «руку на пульсі» (слухавку біля вуха), приймаючи інформацію від своїх брокерів на нью-йоркській, токійській біржі... Адже це в різних часових поясах! Передчасна сивина, захворювання серцево-судинної і нервової систем...
  • «Трудові династії», або в загальному випадку «професія, як у...». Часи і соціальні обставини, як неважко відзначити, частенько змінюються — це, так би мовити, перший сюрприз. Другий сюрприз — той факт, що немає 100 відсоткових гарантій спадкоємства здібностей і схильностей, і навіть якщо хтось схожий на іншого у решті ознак, то саме у своїх професійних схильностях він може й відрізнятися.

 Ще однією поширеною помилкою при виборі професії — частковий і суб’єктивний підхід до цього питання, тоді як фахівці звертаються увагу на наступні 4 фактора:

  1. Здібності — як уже відомі, так і приховані, такі, що  проявляться згодом.
  2. Схильності — інтереси до певних видів діяльності, побажання.
  3. Плани: особисті плани людини щодо її кар'єри і майбутнього. Як свідчить практика, часто доводиться враховувати  плани і близьких її людей, наприклад батьків.
  4. Актуальна соціальна потреба у тому чи іншому виді професії, а також прогноз динаміки попиту на професіоналів у майбутньому.

Раджу ознайомитися з статтею, щодо помилок при виборі професії — стаття «Яку професію обрати?»